Jak dopadl 22.ročník

Letošní, již 22.ročník akce Za kvetoucí měsíčnicí, se tentokrát uskutečnil v naplánovaném termínu a to v sobotu 21.5.2022. Covidová opatření již naštěstí neplatila, tak se akce mohla uskutečnit v plném nasazení.

Při plánování jednotlivých tras jsem některé musel několikrát měnit z důvodu stále trvající kůrovcové kalamity a tím i různých uzavírek částí lesa a to jak v CHKO Lužické Hory, tak i v Národním parku České Švýcarsko. U Pustého zámku byla navíc zničena lávka přes potok, takže nebylo možné překročit říčku Kamenici směrem na Prysk. Nakonec se vše podařilo a doufám, že se účastníkům letošní trasy líbily.

Start a cíl proběhl opět v kině Hvězda v Kamenickém Šenově, kde naše akce získala již v minulém roce nové zázemí.

Prostory zde jsou dostatečné jak pro samotnou registraci účastníků, tak pro náš obchůdek se suvenýry a propagačními materiály a vešlo se nám tam i občerstvení a fotokoutek. Tímto děkujeme Patrikovi Divišovi a firmě DIPALE a Pivovaru Falkenštejn z Krásné Lípy za pomoc při občerstvení účastníků a organizátorů.

Novinky v letošním roce: 

po loňské zkušenosti jsme opět udělali na webových stránkách akce registraci ONLINE, kterou využilo 130 zájemců. Registrace má ještě malé nedostatky, které již v příštím roce určitě vyřešíme. Kromě tradičních papírových propozic s popisem trasy a mapkou, bylo možné stáhnout přes QR kód i mapku do mobilu v aplikaci Mapy.cz. Tradiční občerstvení u Křížového buku jsme tentokráte zrušili a každý účastník dostal na startu donut nebo Tatranku na cestu. Chtěli bychom touto cestou poděkovat Pekárně Martin z České Kamenice, která nám věnovala tyto koblihy pro každého účastníka. V cíli obdrželi všichni turisté i cyklisté originální pamětní list, pohled se zajímavými místy v Kamenickém Šenově a minipublikaci o naší akci. Součástí byl také již tradiční prodej suvenýrů a propagačních materiálů akce a našeho města a navíc prodej diářů, omalovánek, šperků, tašek a dalšího zboží obchůdku Strankaplnamandal.cz. V části u vchodu jsme udělali i malý fotokoutek, kde se bylo možné na památku vyfotit a zájemci mohli vložit fotku na Instagram. Poslední novinkou v letošním roce bylo i založení profilu akce v populární aplikaci TIK TOK, kde se prezentovala a budou i nadále prezentovat krátká videa ze zajímavých míst, kterými vedou jednotlivé trasy.

V letošním roce jsme opět využili služeb dopravce Retrobusy Chomutov, který nám měl zajišťovat dopravu historickými autobusy Karosa B732 a Ikarus 280, lidově zvaný "harmonika". Bohužel při cestě z Chomutova do Kamenického Šenova měla "harmonika" problém s kolem a bohužel se jí nepodařilo zprovoznit, takže dopravu účastníků pěších tras musel zajistit pouze jeden autobus. I když někteří účastníci museli delší dobu čekat, nakonec se podařilo úspěšně všechny dopravit ke Křížovému Buku a zpět. Nástup do autobusů probíhal na silnici před kinem. Účastníci pěší trasy 3 km jeli autobusem k rozcestí Křížový buk, odtud vyrazili pěšky do rezervace a zpět a dalším autobusem se vrátili zpátky do Kamenického Šenova. Turisté na 8 km pěší trase vyrazili rovněž autobusem k rozcestí Křížový buk a odtud pěšky pokračovali do rezervace měsíčnice, dále ke Zlatému Vrchu a následně do obce Líska, kde opět nastoupili do autobusu a vrátili se do cíle v Kamenickém Šenově. Pěší trasy 18 a 27 km rovněž využily služeb autobusu. Od Křížového buku účastníci vyrazili do rezervace a po zvolených trasách již museli do cíle dojít pěšky. Účastníci pěší trasy 50 km a cyklotras již museli vše odšlapat nebo odjezdit na kole.

I když předpovědi počasí na sobotu byly nejisté, počasí nám vcelku přálo, jen toho větru mohlo být trošku méně.

Předcovidové rekordy v účasti se samozřejmě nekonaly, ale byli jsme rádi, že Vás dorazilo celkem 508 a to nejen z Kamenického Šenova a okolí, ale i z mnoha dalších míst celé ČR J Doufejme, že se v dalších letech dostaneme na předešlé počty účastníků, kterých bývalo kolem osmi set. My se na Vás budeme těšit v příštím roce na 23.ročníku.

Pokud máte nějaké fotografie z toho letošního, můžete nám je zaslat na email: petr.mesicnice@seznam.cz nebo je můžete vložit na naše Facebookové stránky. Pokud používáte Instagram, vložte si je na svůj profil a označte hastagy: #mesicnice #mesicnicevytrvala #lunariarediviva nebo #zakvetoucimesicnici a nebo nám je můžete poslat zprávou na FB profil @zakvetoucimesicnici. Předem děkujeme.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem organizátorům, spolupořadatelům, sponzorům i mediálním partnerům, bez kterých by se akce nemohla uskutečnit.

A ještě trochu statistiky:

Pěší trasy:

  • Pohodová trojka ( 3 km ) - 60 účastníků
  • Poznávací osmička ( 8 km ) - 221 účastníků
  • Rodinná osmnáctka ( 18 km ) - 119 účastníků
  • Chřibská dvacetsedmička ( 27 km ) -16 účastníků
  • Falkenštejnská padesátka ( 50 km ) - 10 účastníků

Cyklotrasy:

  • Studenecká čtyřicettrojka ( 43 km ) - 27 účastníků
  • Doubická šedesátka ( 60 km ) - 29 účastníků
  • Krásnolipská sedmdesátosmička ( 78 km ) - 26 účastníků

CELKEM: 508 účastníků

Petr Kožíšek

Vedoucí akce

Předseda Spolku Lunaria Kamenický Šenov - hlavní pořadatel akce