Jak dopadl 24.ročník

 V letošním, již 24.ročníku akce Za kvetoucí měsíčnicí nám počasí moc nepřálo. Předpovědi se naplnily a po většinu dne pršelo, někdy i vydatně.

Start a cíl proběhl opět v kině Hvězda v Kamenickém Šenově. Start pro pěší trasu 24 km byl na nádraží v dolní části Kamenického Šenova, protože se nám po několika letech podařilo opět propojit tuto pěší trasu s jízdou sklářskou lokálkou. V kině, jako každým rokem jsme měli registraci účastníků, dále také náš obchůdek se suvenýry a propagačními materiály i občerstvení. Tímto děkujeme Bistru Starý Mlýn z Kunratic u České Kamenice za pomoc při občerstvení účastníků a organizátorů, kterého se zhostili na výtečnou.

V letošním roce jsme měli opět zvlášť výdej propozic pro ONLINE registrace, takže ti, kteří tuto registraci využili, nemuseli čekat, dostali připravené propozice a mohli rovnou vyrazit na cestu. Bohužel kvůli nepříznivému počasí se mnoho přihlášených nedostavilo a z tohoto důvodu jsme měli při registraci problém. V příštím roce bychom se opět vrátili pouze ke klasické registraci.

Kromě tradičních papírových propozic s popisem trasy a mapkou, bylo opět možné stáhnout přes QR kód i mapku do mobilu v aplikaci Mapy.cz.

Na startu dostal každý účastník na cestu Tatranku. V cíli obdrželi všichni turisté i cyklisté originální pamětní list, pohled, účastnickou placku a slevový kupon od našeho partnera. 

Součástí byl také již tradiční prodej suvenýrů a propagačních materiálů akce a navíc prodej diářů, omalovánek, šperků, tašek a dalšího zboží obchůdku Strankaplnamandal.cz.

Účastníci akce procházeli po trasách kontrolami, kde obdrželi razítko do svých propozic. Některé kontroly jsme zabezpečili sami, někde bylo pouze umístěné razítko, dále jsme využili Infocentra a kavárnu Druhá kolej, kterou provozuje Sklárna Jílek a kde si u příležitosti této akce nechali zhotovit i tématické dortíky s motivem měsíčnice.

V letošním roce jsme opět využili služeb dopravce Retrobusy Chomutov, který nám zajišťoval dopravu historickými Karosami. Nástup do autobusů probíhal na silnici před kinem. Účastníci pěší trasy 3 km jeli autobusem k rozcestí Křížový buk, odtud vyrazili pěšky do rezervace a zpět a dalším autobusem se vrátili zpátky do Kamenického Šenova. Turisté na 9 km pěší trase vyrazili rovněž autobusem k rozcestí Křížový buk a odtud pěšky pokračovali do rezervace měsíčnice, na Zlatý vrch a v Lísce opět nastoupili do autobusu zpět do cíle. Pěší trasa 17 rovněž využila služeb autobusu. Od Křížového buku vyrazili do rezervace a po zvolené trase již museli do cíle dojít pěšky. Účastníci pěší trasy 50 km a cyklotras již museli vše odšlapat nebo odjezdit na kole. Všechny trasy byly v letošním roce vedeny krásnou krajinou Lužických hor a národním parkem České Švýcarsko.

Počasí mělo opravdu velký vliv na letošní účast, kdy dorazilo celkem 355 statečných turistů a cykloturistů a to nejen z Kamenického Šenova a okolí, ale i z mnoha dalších míst celé ČR. Pro srovnání s loňským ročníkem to bylo o více jak polovinu účastníků méně. I přesto si zúčastnění akci chválili a to je pro nás to hlavní.

Měsíčnice vytrvalé bylo v rezervaci opravdu málo. Myslíme si, že nám po dubnových parnech a květnovém mrazu trošku zmrzla. Neměla ani její obvyklou výšku a téměř po celé rezervaci ji zakrývaly kopřivy. Tak snad v příštím roce bude líp :-)

Pokud máte nějaké fotografie z letošního ročníku, můžete nám je zaslat na email: petr.mesicnice@seznam.cz nebo je můžete vložit na naše Facebookové stránky. Pokud používáte Instagram, vložte si je na svůj profil a označte hastagy: #mesicnice #mesicnicevytrvala #lunariarediviva nebo #zakvetoucimesicnici a nebo nám je můžete poslat zprávou na FB profil @zakvetoucimesicnici. Předem děkujeme.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem organizátorům, spolupořadatelům, sponzorům i mediálním partnerům, bez kterých by se akce nemohla uskutečnit.

A ještě trochu statistiky:

Pěší trasy:

  • Pohodová trojka ( 3 km ) -  60 účastníků
  • Poznávací devítka ( 9 km ) -  123 účastníků
  • Rodinná sedmnáctka ( 17 km ) -  82 účastníků
  • Lokálková dvacetčtyřka ( 24 km ) - 37 účastníků
  • Jetřichovická padesátka ( 50 km ) - 21 účastníků

Cyklotrasy:

  • Chřibská čtyřicetdvojka ( 42 km ) -  21 účastníků
  • Tokáňská šedesátka ( 60 km ) -  11 účastníků

CELKEM: 355 účastníků

Petr Kožíšek

Vedoucí akce

Předseda Spolku Lunaria Kamenický Šenov - hlavní pořadatel akce