Jak dopadl 23.ročník

 V letošním, již 23.ročníku akce Za kvetoucí měsíčnicí, jsme se konečně dočkali krásného počasí, úplně ideálního k pěší nebo cykloturistice.

Start a cíl proběhl opět v kině Hvězda v Kamenickém Šenově, Jako každým rokem jsme zde měli registraci účastníků, dále také náš obchůdek se suvenýry a propagačními materiály i občerstvení. Tímto děkujeme Bistru Starý Mlýn z Kunratic u České Kamenice za pomoc při občerstvení účastníků a organizátorů, kterého se zhostili na výtečnou.

Novinky v letošním roce:

V letošním roce jsme měli zvlášť výdej propozic pro ONLINE registrace, takže ti, kteří tuto registraci využili, nemuseli čekat, dostali připravené propozice a mohli rovnou vyrazit na cestu. Registraci ONLINE letos využilo přes 200 zájemců.

Kromě tradičních papírových propozic s popisem trasy a mapkou, bylo opět možné stáhnout přes QR kód i mapku do mobilu v aplikaci Mapy.cz.

Na startu dostal každý účastník na cestu Tatranku. V cíli obdrželi všichni turisté i cyklisté originální pamětní list, speciální kalendář naší akce od června 2023 do května 2024, kde byl vyznačen datum 24.ročníku a dále tužku s logem akce. Novinkou byla rovněž nová turistická vizitka, o kterou byl opravdu velký zájem a sjela se k nám spousta sběratelů, aby ji získali.

Součástí byl také již tradiční prodej suvenýrů a propagačních materiálů akce a navíc prodej diářů, omalovánek, šperků, tašek a dalšího zboží obchůdku Strankaplnamandal.cz.

V letošním roce jsme opět využili služeb dopravce Retrobusy Chomutov, který nám zajišťoval dopravu historickým autobusem Ikarus 280, lidově zvaný "harmonika" a vyhlídkovým patrovým autobusem Man z Berlína. Nástup do autobusů probíhal na silnici před kinem. Účastníci pěší trasy 3 km jeli autobusem k rozcestí Křížový buk, odtud vyrazili pěšky do rezervace a zpět a dalším autobusem se vrátili zpátky do Kamenického Šenova. Turisté na 9 km pěší trase vyrazili rovněž autobusem k rozcestí Křížový buk a odtud pěšky pokračovali do lesního divadla Chřibská, přes rekreační středisko Bajtlich do rezervace měsíčnice a zpět ke Křížovému Buku, kde se autobusem vrátili do cíle. Pěší trasy 14 a 25 km rovněž využily služeb autobusu. Od Křížového buku vyrazili do rezervace a po zvolených trasách již museli do cíle dojít pěšky. Účastníci pěší trasy 50 km a cyklotras již museli vše odšlapat nebo odjezdit na kole. Všechny trasy byly v letošním roce vedeny krásnou krajinou Lužických hor.

Počasí mělo opravdu velký vliv na letošní účast, kdy dorazilo celkem 789 turistů a cykloturistů a to nejen z Kamenického Šenova a okolí, ale i z mnoha dalších míst celé ČR, dokonce i ze Slovenska a z Německa. Ve srovnání s loňským rokem to bylo téměř o 300 účastníků více.

Pokud máte nějaké fotografie z letošního ročníku, můžete nám je zaslat na email: petr.mesicnice@seznam.cz nebo je můžete vložit na naše Facebookové stránky. Pokud používáte Instagram, vložte si je na svůj profil a označte hastagy: #mesicnice #mesicnicevytrvala #lunariarediviva nebo #zakvetoucimesicnici a nebo nám je můžete poslat zprávou na FB profil @zakvetoucimesicnici. Předem děkujeme.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem organizátorům, spolupořadatelům, sponzorům i mediálním partnerům, bez kterých by se akce nemohla uskutečnit.

A ještě trochu statistiky:

Pěší trasy:

  • Pohodová trojka ( 3 km ) - 178 účastníků
  • Poznávací devítka ( 9 km ) - 220 účastníků
  • Rodinná črtnáctka ( 14 km ) - 222 účastníků
  • Chřibská dvacetpětka ( 25 km ) -68 účastníků
  • Lužická padesátka ( 50 km ) - 23 účastníků

Cyklotrasy:

  • Kytlická třicetčtyřka ( 34 km ) - 45 účastníků
  • Jedlovská šedesátka ( 60 km ) - 22 účastníků
  • Tolštejnská osmdesátka ( 80 km ) - 11 účastníků

CELKEM: 789 účastníků

Budeme se na Vás těšit na 24.ročníku 18.května 2024.

Petr Kožíšek

Vedoucí akce

Předseda Spolku Lunaria Kamenický Šenov - hlavní pořadatel akce